Běžník 1
Běžník kopretinový - čeleď Thomisidae
Misumena vatia
Se zdržuje na vyšších bylinách a keřích. Na květech s oblibou číhá na kořist.Objevuje se hlavně v květnu.
Samička 10mm
Sameček 4mm
Běžník se tak dokonale přizpůsobí svým zbarvením korunním lístkům, že moucha, která přilétla na květ, nemá žádné podezření - padne do léčky a stane se pavoučí potravou.
Běžníci se přizpůsobí květu nejen svým zbarvením, ale dokonce mohou předstírat části rostlin, když číhají na hmyz vyhledávající nektar a pyl.
Běžník zelený - Diana dorsata
Žije na keřích v jehličnatých a listnatých lesích. Na kořist číhá v typickém postoji - s dvěma páry předních dlouhých nohou roztažených do stran. Etno 5-7mm velký pavouk se objevuje hlavně v květnu s červnu.
Pavouk běžník podobně jako krab chodí stranou, má přední nohy silnější než zadní a nedovede tkát sítě na chytání kořisti. Číhá v záloze mezi květinami a vyčkává příchodu kořisti, již usmrcuje odborně vedenou ranou do šíje.
Objeví-li se včela, hledající potravu je zabrána do sbírání pylu a nevšímá si ničeho kolem sebe.Pavouk vyjde ze svého úkrytu, vplíží se za včelu, vyrazí náhle vpřed a zakousne se jí do šíje. Rána do šíje ji omračuje, protože zasáhla nervová centra, oběti tuhnou nožky a za vteřinu je po všem. Běžník vysaje krev nebohé oběti a vysátou mrtvolku odhodí stranou.
A opět se skryje, připraven k dalšímu výpadu.
Komentáře
Okomentovat